I. (Szent) Gelasius pápa rendelte el, hogy e napon ünnepeljék Szent Valentin napját. Az ősi pogány templomi áldási ceremóniákból alakultak ki a Valentin-napi szokások – írja az ezenanapon.hu internetes portál.

Február 14-ét az angolok már 1446-ban ünnepelték. ám az 1700-as években váltak igazán divatossá a Valentin-verseskötetek, a XIX. században pedig ezen a napon már üdvözlőkártyákat is küldtek egymásnak az emberek.
A Valentin-nap megünneplése Magyarországon 1990-ben éledt fel.
Az ókori Rómában február közepén tartották a várva várt Lupercalia-t, a szerelemünnepet, amikor mindent szabad.
Érdekességek:
– A japán szokás eltér a nyugatitól. Február 14-én a hölgyek csokoládéval ajándékozzák meg imádottjukat, de akár férfi munkatársaikat, ismerőseiket is. Egy hónappal később (White Day) viszonzásként aprósüteményt kapnak ajándékba.
– Kevéssé ismert, hogy a magyarországi németek közt Szent Bálint igen népszerű volt, gyakran ábrázolták. A népi hagyomány szerint ha Bálint-napon hideg, száraz idő van, akkor jó lesz a termés. Azt tartották, hogy Bálint-napon választanak párt a verebek, vagy hogy ekkor jönnek vissza a vándorló vadgalambok. Voltak olyan területek, ahol e napon szokás volt a madarakat etetni.
– Finnországban a Valentin napot a „barátság” napjaként ünneplik, melyen képeslapot küldenek vagy kisebb ajándékot adnak át egymásnak azok, akik a másikat szimpatikusnak találják.
Forrás: Wikipedia, ezenanapon
fotó: Pixabay