Vasárnap lejárt a határidő, amíg meg lehetett tenni a javaslatokat arra, ki kapja a következő Nobel-békedíjat.

A korábbi díjazottak mellett bármely nemzet kongresszusi, parlamenti, vagy nemzetgyűlési tisztviselője, továbbá a norvég kongresszus tagjai, egyetemi tanárok, nemzetközi bírók és különleges tanácsadók tehetnek ajánlatot a következő Nobel-békedíjasra.
A javaslatok azonban még nem jelentenek automatikus jelölést – a jelölteket Osloban, a Nobel Bizottság választja ki, a most benyújtott ajánlások közül.
Thunberg, Navalnij és a WHO jelölése is a norvég törvényhozás képviselőitől érkezett – ami jó esélyt jelent arra, hogy valóban bekerüljenek a jelöltek közé. 2014 óta – egy évet, 2019-et kivéve – ugyanis mindegyik Nobel-békedíjas a norvég törvényhozás jelöltjei közül került ki.
Idén a Nobel-békedíjra javasoltak közt van még többek közt WikiLeaks alapítója, Julian Assange a Charlie Hebdo volt újságírója, Zineb el Rhazoui, Szvjatlana Cihanouszkaja Maria Kolesnikova és Veronika Tsepkalo fehérorosz aktivisták, a tisztességes választásokért folytatott küzdelmükért, több sajtószabadságért harcoló szervezet, a Black Lives Matter mozgalom, az Oltóanyag- és Védőoltási Világszövetség (GAVI), a Magyar Helsinki Bizottság emberjogi csoportja és a lengyel civilek jogaiért harcoló szervezet, a IUSTITIA.
A Nobel Bizottság nem kommentálja az ajánlásokat, valamint később, sem a jelöltek, sem azok nevét nem hozza nyilvánosságra, akiket nem válogattak be. A hivatalosan is Nobel-békedíjra jelöltek azonban közzétehetik a jelölésüket, csakúgy, mint a többi jelölt nevét.
Az idei Nobel-békedíjast 2021. októberében hirdetik ki.
Fotó:Pixabay