Robert Redford, bár a színészettől két éve visszavonult, még mindig aktív filmes. A neve mára nem csak a főszereplésével vagy a rendezésében készült kultikus mozikkal forrt egybe, hanem az általa létrehozott nemzetközi hírű Sundance Filmfesztivállal is.

Robert Redford aki ígéretes baseball tehetség volt, sportösztöndíjjal került a University of Coloradóra de édesanyja halála miatt az alkoholba menekült, és elvesztette az ösztöndíjat. Kisebb európai kitérő után a brooklyni Pratt Intsitute-ban festészetet és díszlettervezést tanult – a festészet máig Robert Redford nagy „szerelme”. Később azonban úgy döntött, hogy kipróbálja a magát a színművészetben, ezért beiratkozott az American Academy of Dramatic Artra. Az ’50-es években már televíziós filmekben tűnt fel, és Broadwayn is fellépett egy kisebb szerepben, a Tall Story című darabban. Pár évvel később, 1963-ban már ő játszotta a Mezítláb a parkban című Neil Simon-darab férfi főszerepét. Első mozifilmes alakítása a War Hunt című filmben volt, 1962-ben, ami egyből Golden Globe-díjat hozott számára, mint a „legjobb új csillag” kategóriában.
Karrierjében az igazi áttörést a Butch Cassidy és a Sundance Kölyök jelentette, 1969-ben. Paul Newmannel remekül tudtak együtt dolgozni, amit A nagy balhé című produkcióban újra bebizonyítottak. Nem mellesleg A nagy balhé hozta Redford számára élete első Oscar-jelölését. Ezután csupa klasszikus következett, köztük a Távol Afrikától vagy az Elnök emberei. A 60-as években vásárolt birtokán, Utah államban 1980-ban megalapította a Sundance Inézetet, 1983-ban pedig a Sundance Filmfesztivált, ami mára a világ egyik legjelentősebb független filmes fesztiválja. Színészi karrierjének 2018-ban az Old Man and the Gun című bűnügyi vígjátékkal intett búcsút, ám a rendezői széket egyelőre nem engedte el.
Bár színészként sohasem kapott Oscar-díjat, 1981-ben az Átlagemberekért elnyerte az amerikai filmakadémia legjobb rendezőnek járó díját. Rendezőként az ő nevéhez fűződik a kritikusok által kedvelt Folyó szeli ketté, valamint a Kvíz-show című film is. Redfordot 2002-ben az életművéért Oscar-díjjal tüntették ki.
Fotó: Flickr