A budapesti Városi Színházban tartották a film bemutatóját. A Nádasdy Kálmán és Ranódy László rendezésében készült Lúdas Matyi főszereplője Soós Imre, a tragikus sorsú színész volt.

Soós Imre 1951-ben Karlova Varyban alakításáért díjat is kapott. A film a második világháború és “a fordulat éve”, a kommunista hatalomátvétel után készült el. A kultúrpolitika vezetői az államosított filmgyárat is “ideológiai üzemként” kezelték, a forgatás például 1949. augusztus 20-án, az új alkotmány hatályba lépésének napján kezdődött. A forgatókönyvet jegyző Szinetár György a kor ideológiai elvárásainak megfelelően változtatott a művön. Az új magyar film büszkeségének szánt alkotáshoz olyan főhőst kerestek, aki a szegény ember igaz ügyét mindenki által átélhetően viszi diadalra, a párt filmpolitikai bizottságának választása végül Fazekas Mihály Lúdas Matyijára esett.
A címszerepre először Gábor Miklóst szemelték ki, de aztán túl intellektuálisnak találták és a húszéves Soós Imrét választották.
A filmben mások mellett Horváth Terit, Ruttkai Évát, Somlay Artúrt, Görbe Jánost és Kiss Manyit is láthattuk. A Lúdas Matyit hatszáz statisztával, sok külső helyszínen forgatták, és a színes technika fejletlensége miatt napfényben is nagyon erős világítást kellett alkalmazni, mert az árnyékos részeken megváltoztak a színek.
Döbrögi piros ruhája a vásznon bíbornak látszott, a nagy erősségű lámpákkal bevilágított vacsorajelenetben a gyertyák elolvadtak a hőtől. A forgatás során “színnaplót” vezettek. A mű a forgatás után két évvel elvesztette színeit, a hang pedig olyan torz volt, hogy 1961-ben újraszinkronizálták és fekete-fehérben vetítették. Lúdas Matyi Soós Imre helyett sokáig Csíkos Gábor hangján szólalt meg. A filmet a Magyar Nemzeti Filmarchívum 2004-ben mintegy 35 millió forintos költséggel, digitális technikával újította fel. Az első egész filmre kiterjedő hazai digitális színrestaurálás során több filmhibát szoftverrel nem is lehetett kijavítani, a munkát manuálisan, kockánként kellett elvégezni és a hangokat is helyreállították. Az újjászületett alkotás 2010-ben DVD-n is megjelent, 2012-ben bekerült a Magyar Művészeti Akadémia által összeállított legjobb 53 magyar film közé.
A Lúdas Matyit számos országban vetítették.
Vasárnap estig pedig ingyenesen elérhető a felújított Lúdas Matyi című film a filmarchiv.hu oldalon abból az alkalomból, hogy 70 éve mutatták be.
Forrás: ezenanapon, Wikipedia, Retro Rádió, MTI
Fotó: Wikipedia