William Shakespeare az angliai Stratford-upon-Avonban látta meg a napvilágot, középmódú vidéki polgári családból származott. Mivel az újszülötteket legfeljebb pár nappal születésük után keresztelték (Shakespeare esetében 1564. április 26-án), feltételezik, hogy 1564. április 23-án született.

Az angol nyelvű drámaírás egyik legnagyobb alakja, világirodalmi öröksége és hatása a világ minden táján fellelhető. Shakespeare azon kevés drámaírók közé tartozik, akik mind a komédia, mind a tragédia műfajában számos maradandó művet alkottak. Shakespeare hatása kiterjedt számtalan íróra, költőre, zeneszerzőre és festőre. Az angol drámaíró, költő és színész 1616-ban hunyt el.
Önnek melyik a kedvenc Shakespeare-műve?
Eseteleg a komédiái? A vihar, A két veronai nemes, A windsori víg nők, a Szeget szeggel, a Tévedések vígjátéka, a Sok hűhó semmiért, A lóvá tett lovagok, a Szentivánéji álom, A velencei kalmár, az Ahogy tetszik, A makrancos hölgy, a Minden jó, ha vége jó, a Vízkereszt, vagy amit akartok, a Téli rege?
Vagy a Királydrámái? A János király, a II. Richárd, a IV. Henrik, az V. Henrik, a III. Richárd, a VIII. Henrik?
Netán Shakespeare tragédiáit kedveli? A Troilus és Cressida, a Coriolanus, a Titus Andronicus, a Romeó és Júlia, az Athéni Timon, a Julius Caesar, a Macbeth, a Hamlet, a Lear király, az Othello, az Antonius és Kleopátra, a Cymbeline a kedvence?
Hazai vonatkozású Shakespeare-hírek:
– Április 24-én pénteken 18 órakor újabb előadása videofelvételét teszi közzé a Csokonai Színház saját Facebook-oldalán: Shakespeare Lear című drámáját láthatják majd.
– Színházi ritkaságot tesz közzé Shakespeare születésének évfordulóján, április 23-án a Maladype Színház; Egy legendás Hamlet utolsó előadása címmel online premiert tartanak a társulat YouTube-csatornáján csütörtökön 19 órakor.
Shakespeare a járvány idején:
A globális közönség közreműködését kéri a Royal Shakespeare Company abban, hogy együtt ünnepelje vele a nagy drámaíró, William Shakespeare születésnapját április 23-án.
“A világjárvány elválaszt bennünket egymástól, de még soha nem volt ennyire szükség a történetekre, mint most” – üzente a közönségnek Gregory Doran, a Shakespeare-társulat művészeti igazgatója.
A társulat a honlapján (rsc.org.uk) közzétett felhívásában arra kérte a közönséget, hogy osszák meg a Shakespeare iránti szeretetüket bármilyen kreatív módon, ami csak eszükbe jut, és így legyenek részesei a valaha megrendezett legnagyobb Shakespeare-ünnepnek.
Az ötletek között említették, hogy az emberek – legalább két méternyi távolságból – kiáltsanak át egy Shakespeare-monológot a szomszédságba, játsszák el a balkonládákban növekedő zöldségek között a Rómeó és Júlia egy jelenetét, vonják be akár a háziállataikat is, fessenek egy képet vagy meséljenek el egy Shakespeare-drámát emodzsikkal.
Forrás: Retro Rádió, MTI, Wikipedia
Fotó: Pixabay